Czym jest elektromobilność?

Mianem „elektromobilność” określamy całokształt zagadnień związanych ze stosowaniem i używaniem pojazdów z napędem elektrycznym.

Elektromobilność w Polsce

Prace nad popularyzacją elektromobilności prowadzone są również w Polsce, choć nie przyjęto w naszym kraju jeszcze żadnych postanowień związanych np. z dopłatami. 16 marca 2017 r. polski rząd przyjął natomiast Plan Rozwoju Elektromobilności. Celem Planu jest stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności w Polsce, rozwój przemysłu związanego z tym sektorem oraz stabilizacja sieci elektroenergetycznej. Natomiast 27 kwietnia 2017 r. Ministerstwo Energii przedstawiło projekt Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której celem jest pobudzenie rozwoju elektromobilności oraz zastosowania innych paliw alternatywnych w sektorze transportowym w Polsce. Akt określa ramy prawne dla rozbudowy infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Ustawa o elektromobilności zaczęła obowiązywać 22 lutego 2018 roku wprowadzając m.in. możliwość darmowego parkowania w strefach płatnego parkowania oraz korzystania z tzw. buspasów przez samochody z napędem wyłącznie elektrycznym jako zachęty do wykorzystywania tego rodzaju pojazdów.

Zalety elektromobilności

  • oszczędności
  • rewolucja w transporcie miejskim
  • nieporównywalny komfort jazdy

Sprawniej, ciszej i zdrowiej

Rozpowszechnienie się pojazdów elektrycznych niesie za sobą przede wszystkim nadzieję na zatrzymanie degradacji środowiska i zanieczyszczenia powietrza. Im więcej samochodów napędzanych silnikami spalinowymi zostanie zastąpione pojazdami elektrycznymi, tym mniej szkodliwych substancji - zanieczyszczeń w postaci pyłu zawieszonego oraz gazów, przede wszystkim tlenków azotu i tlenków siarki - trafi do powietrza, którym oddychamy. Jest to największa zaleta elektromobilności – z punktu widzenia oddziaływania na środowisko. Zmniejszy się również emisja gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla i ozonu. Pamiętać przy tym należy również o znacznie wyższej sprawności pojazdów elektrycznych jeśli chodzi o wykorzystanie energii napędowej. Podczas gdy klasyczny silnik spalinowy pracuje ze sprawnością ok. 20%, to silnik elektryczny na przemieszczanie pojazdu zużywa aż 85% dostarczonej energii. Elektromobilność zmniejsza uzależnienie pojazdów od paliw kopalnych, a w miastach, w których pojazdy elektryczne są coraz bardziej popularne, prowadzi do zdecydowanego obniżenia poziomu hałasu. 


Oszczędności z elektomobilności

Elektromobilność to jednak nie tylko równowaga środowiskowa, ale także oszczędność dla portfela właściciela takiego pojazdu. Dzięki niższym kosztom paliwa i eksploatacji niż w samochodach spalinowych, można znacznie obniżyć koszty indywidualnego transportu. Wg. niektórych wyliczeń przejechanie 100 km na napędzie elektrycznym to ok. ¼ kosztu pokonania takiej samej odległości samochodem z napędem spalinowym. Oszczędności jest jeszcze więcej. Samochód elektryczny nie potrzebuje bowiem tak rozbudowanych czynności serwisowych jak auto spalinowe. Nie trzeba wymieniać w nim oleju, filtrów, rozrządu, pasków itp. Wystarczy dbać i serwisować układ hamulcowy, opony i filtr kabinowy.

Rewolucja w transporcie miejskim

Elektromobilność to też zmiana modelu funkcjonowania społeczeństw, zwłaszcza tych zamieszkujących duże skupiska miejskie. To właśnie miasta i metropolie w coraz większym stopniu stawiają na elektromobilność zmierzając do rewolucji jeśli chodzi o transport publiczny i indywidualny. Mają na to wpływ wymogi środowiskowe, postęp technologiczny oraz malejące koszty zakupu pojazdów elektrycznych. Coraz częściej też mamy do czynienia z problemem korków oraz brakiem miejsc parkingowych, a wiele miast ze względu na zanieczyszczenie środowiska wyznaczyło tzw. strefy niskiej emisji, niedostępne dla konwencjonalnych pojazdów spalinowych, ale wstęp do których mają auta elektryczne.

Formularz kontaktowy

Powiedz nam w czym możemy Ci pomóc i zostaw swój numer. Oddzwonimy!

Samochody dostawcze

  • Poniedziałek:9:00 - 19:00
  • Wtorek:9:00 - 19:00
  • Środa:9:00 - 19:00
  • Czwartek:9:00 - 19:00
  • Piątek:9:00 - 19:00
  • Sobota:9:00 - 15:00
  • Niedziela:Nieczynne

Kierownik Sprzedaży Samochodów Dostawczych

Bartłomiej Kania

Specjalista ds. Sprzedaży Samochodów Dostawczych

Paweł Kolczyński

Specjalista ds. Sprzedaży Samochodów Dostawczych

Tomasz Jabłoński

Specjalista ds. Sprzedaży Samochodów Dostawczych

Kamil Kosowski